Çay ve Kahvenin Hiç Bilmediğiniz Faydaları ve Zararları

Çay ve Kahvenin Hiç Bilmediğiniz Faydaları ve Zararları

"Kahvaltıların olmazsa olmazı Çay ve dinlenme ve molaların olmazsa olmazı Kahve hatta Türk Kahvesi ile ilgili bilmediğiniz ne kadar farklı bilgiler varmış. Hadi bakalım..."

Öncelikle bir fincan kahve içmeliyim. Bu cümleyi her sabah olmasa da sıklıkla duymuş olmalısınızdır. Her Alman vatandaşı yılda 160 litre kahve içiyor. Bu da yaklaşık 1000 fincan demek. Kahve sadece tadı değil aynı zamanda yarattığı etki için de sevilen ve tercih edilen bir içecek. Peki ya çay? Çay konusuna daha sonra değineceğiz.

Kahve ile devam edelim. Kahve gerekli olan her şeyi içeriyor: Su, protein, şeker, tarik asit, alkoloidler ve hepsinden önemlisi kafein. Sabah içilen kahve dertleri ve tasaları yok eder. Dozunda tüketildiği taktirde, bu kahverengi mucize gerçekten mucizeler yaratabilir. Düşünce akışını tetikler, dikkati attırır, morali düzeltir, hatta geç saatlere kadar konsantre olmuş bir şekilde çalışmanızı sağlar. Bunları sağlayan ise kafeindir.

Beyin normalde gün içinde kırmızı renkli adenozin maddesini salgılar. Bu madde, sinir hücresindeki reseptörleri uyarır ve böylece beyne yorgunluk hissi iletilir. Sarı renkli olan kafein ise, Adenozin maddesine direnir ve reseptörleri bloke eder. Sonuç mu? Daha uzun süre uyanık kalmak elbette....

Kahve uyarıcı etkisi nedeniyle özellikle seyrek kahve içen insanların uykusunu kaçırır. Ancak düzenli kahve tüketiminde, Adenozin Reseptöründeki artış uyanık tutma etkisinin zayıflamasına sebep olabilir. Şimdi çaya gelelim...

Çayın etkisi, demlenme süresine bağlıdır. Çay yapraklarında da çabuk çözünen kafein mevcuttur. Eğer çay, sadece iki dakika demlenirse, uyarıcı etki yapar. Eğer çay, 5 dakikadan daha uzun bir süre demlenirse, talik asitler açığa çıkacağından çay bu defa dinlendirici etki yapar.

Sadık kahve tiryakileri, ansızın kafeinsiz kaldıklarında metabolizma bu eksikliği beyne bildirir. Eksikliğin yan etkileri ortaya çıkar. Bunlar çoğunlukla telaş, konsantrasyon eksikliği ve bezginlik şeklinde kendini gösterir. Ama merak etmeyin bu semptomlar birkaç gün içinde geçecektir.

Kahve uzun süreler su kaybettirici olarak bilinmekteydi ve bu nedenle her fincan kahve için bir bardak su içilmesi tavsiye edilirdi. Bu aslında tam olarak doğru değildir. Kafein kısa zamanda tuvalet ihtiyacını tetiklemesine rağmen, yapılan araştırmalarda görülüyor ki, düzenli kahve tüketiminde vücut bu duruma alışmaktadır. Dolayısıyla vücuttaki sıvı dengesi de zarar görmemiş oluyor.

Çay ise bir nevi ilaç gibi. Her evin ecza dolabında bulunması gerekiyor. Her nevi hazımsızlık, mide ağrısı, cilt kuruluğu ve öksürüğe iyi geldiği bilinen etkileri arasındadır.

Kahve sayesinde zinde ve ince kalın!

Uyanınca içilen bir fincan kahve, vücudu yeni rekorlar kırmaya teşvik edebilir. Çünkü kafein kan basıncını, vücut ısısını ve kalbin kan pompalama kapasitesini arttırır. Bronşlar genişler ve yağ yakma hızı yükselir. Hızlanan kan dolaşımı sayesinde kas ağrıları baskılanmış olur. Performans sporlarında bir litre idrarda bulunan 12mg lık kafesin konsantresi, doping olarak kabul edilmektedir ki bu da yaklaşık olarak 4 veya 5 fincana denk gelmektedir.

Pahalı kremler yerine kahve ve çay kullanın...

Kahveden sadece içecek olarak değil, başka bir şekilde de faydalanabilirsiniz: güzellik malzemesi olarak! Şaşırdınız değil mi? Yoksa duyanınız var mıydı? Kahve bir pamuğa az bir miktar dökülerek yüze sürülerek uygulandığında, kan dolaşımını hızlandırır ve kırışık oluşumunu da engeller. Tüm süper modellerin sırrı, kahve telvesini selülite karşı kullanmaktır. Kahve telvesi üst baldır bölgesine mesaj yaparak uygulandığında ve streç film ile sarılıp beklenildiğinde, cildi sıkılaştırır ve temizler. Ayrıca saçlarınızı kahve ile durularsanız, saçlarınız çok güzel bir hacim kazanır, kökleri güçlenir ve uzamaları da hızlanır.

Çay ise aynı diş macunu gibi çok sayıda Floroid içerir. Ayrıca çaydaki tarik asitler, dişlerdeki koruyucu etkiyi destekler ve dişlerin üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturarak, diş taşı oluşumunu engeller. Çay banyo malzemesi olarak kullanıldığında ise enfeksiyon giderici ve sakinleştirici etki yapar. Göz maskesi olarak kullanılırsa, kanlanmaya ve ağırlaşmış göz kapaklarına da iyi gelir.

Kahve sadece içmek için değil, kötü kokuları bastırmak için de kullanılabilir. Kahve aynı zamanda pratik ev malzemesi olarak da kullanılabilir. Örneğin kötü kokuların çabucak giderilmesinde kullanılabilir. Ocağı ısıtın, üzerine biraz toz kahve dökün ve güzel mis gibi kahve kokusu hemen evinize yayılsın. Hepsi bu! Yine kaynamış kahve ile çiçeklerinize musallat olan solucan ve böcekleri uzaklaştırabilirsiniz.

İçindeki kafein bir sinir gazı olduğundan son derece hızlı etki eder ve zararlı böcekleri 24 saat içerisinde böceklerden uzaklaştırır.

Eğer evinizde ahşap temizleyici yoksa rahatlıkla siyah çay kullanabilirsiniz. Koyu renk mobilyalara uygulandığında çaydaki bileşenler, eskimiş yüzeylere adeta yeni cilalanmış veya boyanmış gibi yepyeni bir parlaklık getirir.

Kahve veya Çay... Zevkler farklı olabilir. Ama kesin olan bir şey var her ikisi de bilinenden daha fazla işe yarıyor... Çay ve kahvenin oldukça farklı kullanım amaçlarını ve aynı zamanda faydalarının ve zararlarını öğrenmiş olduk. Eğlenceli vakit geçirdiğinizi ve aynı zamanda öğrendiğinizi umuyoruz. Teşekkürler...

Diğer Blog Yazıları

Burçlarına Göre Kadınlar ve Özellikleri

Burçlarına Göre Kadınlar ve Özellikleri

Hangi burcun kadını nasıldır? Aşk hayatında nasıldır, nasıl sever? İlişkileri, hayata bakış açısı, özellikleri nelerdir? Risk almayı sever mi? Sizinle uyumlu mu? Buyrun hepsi bu yazımızda......

Yeni Başlangıçlar için Hayata Dair İlham Verici Öneriler

Yeni Başlangıçlar için Hayata Dair İlham Verici Öneriler

Hayat, yeni başlangıçlar için sonsuz fırsatlar sunar. Her an, yeni bir sayfa açma şansıdır. İşte hayatınıza yön verirken dikkate almanız gereken bazı ipuçları ve ilham verici öneriler....

Hayatın Zorlukları ve Engelleriyle Baş Etme İpuçları

Hayatın Zorlukları ve Engelleriyle Baş Etme İpuçları

Hayattaki zorluklar; insanların günlük yaşamlarında karşılaşabileceği yaygın sorunlardır. Her bireyin deneyimi farklıdır ve bu zorluklarla başa çıkmak için farklı stratejiler ve destek sistemleri gere...

Yetenekli Olmak: İçimizdeki İnci Değerindeki Hazineler

Yetenekli Olmak: İçimizdeki İnci Değerindeki Hazineler

Yetenek, insan yaşamının önemli bir parçasıdır ve her bireyin kendine özgü yeteneklere sahip olduğu bir gerçektir. Bu blog yazısı, yeteneklerinizi keşfetmek, geliştirmek ve kullanmak hakkında size reh...

Burçlarına Göre Erkekler ve Özellikleri

Burçlarına Göre Erkekler ve Özellikleri

Hangi burcun erkeği nasıldır? Aşk hayatında nasıl, nasıl sever? İlişkileri, hayata bakış açısı, özellikleri nelerdir? Risk almayı sever mi? Sizinle uyumlu mu? Buyrun hepsi bu yazımızda......