Yaranamamak ile ilgili sözler

Bazen ne yaparsan yap yaranamıyorsun, ve yaranamadıkça yaralanıyorsun. - Oğuz Atay

Hiç kimseye yaranamamak, insanların mutlu olmasını sağlayamamak gerçekten zor bir durumdur. İnsanların doyumsuz olması ve çevrelerindeki insanlara yeterince sevgi göstermemeleri gerçekten acı vericidir.

Birçoğumuz, çevremizdeki insanları mutlu etmek ve onların beğenisini kazanmak isteriz. Ancak, bazen ne yaparsak yapalım, bazı insanlarla uyum sağlamak mümkün olmayabilir. İnsanların beklentileri ve istekleri sürekli değişebilir, doyumsuzluklarıyla başa çıkmak zor olabilir.

İnsanların sevgi ve takdir ihtiyaçları doğaldır. İnsanlar, başkalarının onlara değer verdiğini hissetmek isterler. Ancak, bazı insanlar bu ihtiyaçlarını doyurmak için sürekli olarak daha fazlasını talep edebilir veya başkalarını memnun etmekte zorlanabilirler. Bu durum, çevremizdeki insanların sevgi ve takdirlerini eksik hissetmemize neden olabilir.

Ancak, önemli olan kendimize sadık kalmaktır. Kendimizi olduğumuz gibi kabul etmek ve başkalarının beğenisini kazanmak için sürekli çaba sarf etmek yerine, kendi değerlerimize ve doğrularımıza sadık kalmalıyız. Herkesin beklentilerini karşılamak mümkün olmayabilir ve bu tamamen normaldir.

Unutmayalım ki, kendi mutluluğumuz ve iç huzurumuz en önemlidir. Kendimize değer verdiğimizde ve kendimizi kabul ettiğimizde, diğer insanların beğenisi ve takdiri daha az önemli hale gelir. Hayatımızı sadece başkalarının mutluluğuna odaklamak yerine, kendi mutluluğumuzu da gözetmeliyiz.

Sonuç olarak, herkesi mutlu etmek ve herkesin beğenisini kazanmak mümkün olmayabilir. Bu nedenle, kendi değerlerimize ve doğrularımıza sadık kalmalı, kendimizi kabul etmeli ve kendi mutluluğumuza odaklanmalıyız. Başkalarının doyumsuzluğu veya beklentileri bizi etkilememeli ve kendi iç huzurumuzu sağlamalıyız.

Resimli Sözler : Yaranamamak ile ilgili sözler

Toplumda sevilen, sayılan, beğenilen, ve hatta belki idol olan biri bile olsan, ailene yaranamazsın!

İçimdeki boşluğu dolduramadım, hiçbir düşünceye veya acıya çare olamadım. Çocukluğumdaki hüzünlerime bile ağlayamadım. Sürekli devam eden, nereye gittiği belirsiz ve ne zaman sona ereceği bilinmeyen bir kederle doğup, tek başıma ayakta durmaya çalışmak beni delirtiyor artık.

Bazen ne yaparsan yap, yaranamıyorsun ve yaranamadıkça yaralanıyorsun... - Oğuz Atay

Yaramla yanana denk gelemedim, yaranamadım Yaradan'dan başka kimseye... - Cahit Sıtkı Tarancı

Her şeyin en iyisini yaptık, kırmadık, incitmedik; ama kimseye yaranamadık bu hayatta...

Kendimizden vazgeçtik, sevdamızdan vazgeçmedik, yine de yaranamadık...

Kendini paraladığın hiçbir insana yaranamazsın. Sonuçta paralandığın ile kalır, yaralanırsın. - Önder Karaçay

Ruhumu ıskalamış duâların nasipsizliği içerisindeyim.. Bağrım kaynıyordur gayrı, yüklerimse ağır. Yaralarım vardı sonra, dinlemedim Rabb'imi. Keşke hârda yürüyüp, sızımı belli etmeseydim. Yaramla yanana denk gelemedim. Yaranamadım kimseye... - Huzeyfe Mücahid

Her zaman hüzün benim payıma düşüyor. Ne yaparsam yapayım, her günün sonunda yalnızlığımla baş başa kalıyorum. Bu dünyada huzur bulamıyorum, bunu şu yaşlarımda anladım. Aslında anlamaktan öte, tamamen kavradım. Tüm çabalarım boşa gidiyor, hiçbir işte başarılı olamıyorum. Bu dünyada bir yer edinemedim.

Sevdiğim bir insana hiç hata yapmadım, hatta onların hatalarını bile görmezden geldim. Yine de hiç kimseye uygun düşemedim.

Herkesin acısı kendine de, vefasızlığı başkasına... - Mehmet Deveci

Kötü huylu kimseden, vefâ ve sefâ gelmez. - Erzurumlu İbrahim Hakkı Hz.

Lisanı ağızda olanlara değil, lisanı gönülde olanlara yâr et bizi. Tebessümü simasında olanlara değil, tebessümü gönülde olanlara kat bizi. Aşkı tende sananlara değil, aşkı ruhunda can bilenlere arat bizi. - Hz. Mevlana

Ey Can! Vefasızlara gitme; onlar birer yıkık köprüdür. Tek kal, bir başına kal; ama vefasızlara gitme... - Hz. Mevlana

Köpeği köpeklikten çıkarıp dost yapan; sadakat ve vefadır. - Hz. Mevlana

Önceden sevginin her şeyin üstesinden gelebileceğine inanırdım. Sonra anladım ki sevdiğiniz insanın size karşı anlayışı, saygısı ve sadakati yoksa istediğiniz kadar sevginizden delirin. Üstesinden gelemezsiniz...

Hakiki vefası olanın, hiç bir zaman gerçek vedası olmaz...

Kimseye demeden, kimseye değmeden, kimseden olmadan, kimseden ummadan, kimsenin saçına ak olmadan, sırtına yük olmadan, kalbine iz bırakmadan, sıyrılıp gitmek lazım şu hayattan...

Güzel insan olmanın, "kıymeti bilinmemek" gibi kötü bir huyu vardır. Biz insanlar için değil, Allah için güzel insan olalım. Bu güzelliğin karşılığını, layıkıyla Allah verecektir!

Bazen insan evi gibi, hayatına da sağlam bir temizlik yapmalı. İçini tüketen aşkları, sahte dostları, bencil, nankör insanları sonsuza kadar kapısının ardında bırakmalı... - Haluk Bilginer

Size bir şey söyleyeyim mi? Herkes, her şeyin farkında. Hani, anlaşılmadığınızı düşünüyorsunuz ya; kimsenin sizi anlamadığını, aslında öyle değil. Herkes, her şeyi çok iyi biliyor; ama insanoğlu bencil ve nankör bir varlık olduğu için işlerine gelmiyor.

Hayat dediğin bir yansımadır. Ne ekersen onu biçersin. Ne söylersen onu duyarsın. Yargılarsan yargılanırsın. Yapıcı olursan, kazanırsın. Yıkıcı olursan, yıkılırsın. Sen neye nasıl bakarsan, o da sana öyle bakar...

Ne ekersen onu biçersin. Hiç Buğday ekip, Arpa biçeni gördün mü? - Hz. Mevlana

Beni kaybetmeyi seçeni, ben kazanmak için uğraşmam.

Hiç kimse stres yapmaya değmez. Devam et. İnsanları geride bırak. Git kendini bul. Dünya senin! Hayat devam ediyor...

İnsanlar; değer vermeye değmez. Hiç kimse için kendinden vazgeçmeye değmez...

Bir gerçek var ki; kimse için tükendiğimize değmedi...

Hayatına bazen öyle öküzler girer ki; Ağzınla kuş tutsan da, senin sevgini anlayacak iki kişi vardır: Sen ve Kuş... - İlhan Berk

Hala öğrenemedik... Sevgi; talep edilerek elde edilen bir şey değildir. Kişinin seveceği varsa, öylece dursan; "ne güzel öylece duruyor kurban olduğum" der. Kişinin sevesi yoksa, ağzınla kuş tutsan; "hayvan düşmanı yazıklar olsun sana" der.

Güldük, derdimiz yok sandılar. Sevindik, mutlu sandılar. Ağladık, lal sandılar. Sustuk mal sandılar. Kısaca; yaranamadık dostlara, onun içinde bizde boş verdik onları...

Yaranamadık. Değer verdiklerimizdi hep yarı yolda bırakan...

Biz çok sevdik; Yaranamadık... Bizi hor gördüler; İyi niyetimizi suistimal ettiler...

Herkesi aldık başımızın üstüne koyduk, sevdik; fakat yine de yaranamadık.

Gençliğimizi harcadık, yine de yaranamadık. Ondan bütün derdimiz öfkemiz...

Herkesin beklentileri ve istekleri farklıdır. Kimi insanlar ilgi, değer, sevgi, iyi hissettirilme ve bağlılık ararlar. Bu ihtiyaçları karşılamak için elimizden geleni yaparız, onlara vermek için sevgimizi, zamanımızı ve çabalarımızı esirgemeyiz. Ancak bazen ne yaparsak yapalım, kimseye yaranamayız. İnsanların beklentilerini karşılamak için çabalamak bazen yorucu bir deneyim olabilir.

Herkesin yardımına koşsan da, fedakarlık yapan hep sen olsan da, kimseye yaranamazsın. Unutma; Bir insanı kırk yıl sırtında taşırsın senden iyisi bulunmaz, ama bir gün sırtından indirdin mi senden kötüsü olmaz.

Yaşam boyu maruz kaldığım haksızlıklara göz yumdum. Saf diye kaldı adım. Halbuki, karşı çıktığım zamanda terbiyesiz olacaktım. Ne bu hayata, ne bu insanlara, hiç bir hareketinle hiç bir sözünle yaranamazsın...

Ahmed Arif'in hasretinden prangalar eskittiği, mektubunu ulaştırmak için hamallık yaptığı Leyla Erbil'e; "Sevilmek nasıl bir his?" sorusuna "Bilmem hiç sevilmedim ki..." diyor. Hayat böyledir işte. Ne yaparsan yap, yaranamazsın. Suladığın çiçek kurur gider bazen...

Nankör insanları mutlu etmek zordur; yağa da batırsan, bala da yatırsan, yaranamazsın...

On parmağım kandil ettim, mum ettim; el yarandı, yaranamadım yâre ben... - Hayati İnanç

Tanrının huzuruna çıkmadım, senin yoluna çıktığım kadar. Yine yaranamadım, yine yar olamadım, yine... Düştüm gözünden. - Azad Penaber

Yaranamaz bazen insan. Sever, korur, yeri gelir hüznüne bile figan olur; ama bir defa düştü mü yüreğiyle, umut bile tutsa yaranamaz insanoğlu...

Hiç bir köle efendisine yaranamaz. Hiç bir tiran kölesinden razı olmaz. O halde ne köle ol? ne de tiran? İnsan ol yeter!

Hayatta herkesi mutlu etmek imkansızdır. Bunu anladığınızda, kendiniz olmayı ve kendinizi sevmeyi öğrenirsiniz. - Oprah Winfrey

İnsanları memnun etmeye çalışmak, kendinizi kaybetmenize neden olabilir. Önemli olan, kendi değerleriniz ve inançlarınız doğrultusunda hareket etmektir.

Herkesi mutlu etmeye çalışırken, sadece kendinizi mutsuz edersiniz. Önemli olan, doğru olanı yapmak ve kendinizi onurlu bir şekilde ifade etmektir. - Marilyn Monroe

Kimseye yaranmak için kendinizi değiştirmenize gerek yok. Gerçek arkadaşlar ve sevdikleriniz, sizi olduğunuz gibi kabul ederler.

Herkesin size uygun olmasını beklemeyin. Kendinizi sevin, değer verin ve doğru insanlar, zamanı geldiğinde hayatınıza girecektir.

Her ne kadar çabalasam da, ne yaptıysam insanlara yaranamadım. Şimdi anladım ki, kendi değerimden ve doğrularımdan ödün vermek yerine, kendim olmalıyım.

Kimseye yaranmaya çalıştım, ama ne yaptıysam başarılı olamadım. Sonunda fark ettim ki, insanların sevgisini kazanmak için önce kendi sevgimi ve kabulümü bulmalıyım.

Belki de insanlara yaranamadım çünkü ben sadece kendim olmak istedim. Değerimi ve özgünlüğümü korumak için kimseye boyun eğmedim.

Ne kadar çabalasam da, ne yaptıysam insanlara yaranamadım. Şimdi anladım ki, önemli olan başkalarının beğenisini kazanmak değil, kendi iç huzurumu bulmaktır.

Kimseye yaranamadım çünkü ben sadece kendim olmak istedim. Kendi yolumda ilerleyerek, doğru insanların beni anlayacağına inanıyorum.